Seriál Konopí – XVI. díl: Léčba kožních onemocnění a poranění

Od začátku loňského roku vás pravidelně seznamujeme s léčivými účinky pravděpodobně nejkontroverznější byliny současnosti – konopí (Cannabis). V předchozím díle jsme se věnovali diabetu neboli cukrovce a dnes se zaměříme na působení konopí na onemocnění kůže.


Zvýhodněné předplatnéŠirokospektré působení konopí a přípravků z něj při léčbě různých kožních obtíží je v poslední době často diskutovaným tématem, ovšem z historie víme, že tato bylina se ve formě mastí využívala odnepaměti. My se nyní zaměříme především na velmi rozšířenou lupénku a spáleniny, jež mohou postihnout každého z nás. Kromě přehledu posledních vědeckých výzkumů se seznámíme i s několika pacienty a zjistíme, co si o možnostech konopné léčby kůže myslí odborníci.

 

LUPÉNKA

Jednu z nejrozšířenějších kožních nemocí představuje psoriáza nebo také lupénka (latinsky psoriasis vulgaris), která odhadem postihuje kolem dvou až tří procent Evropanů. Skutečný výskyt bude ale pravděpodobně vyšší, protože některé symptomy se neprojevují dostatečně výrazně na to, aby postižený vyhledal odbornou pomoc, a tudíž žije bez diagnózy.

Kromě kůže může nemoc postihovat i nehty a klouby (takzvaná psoriatická artritida), přičemž nejčastěji se objevuje ve věku mezi 10 až 25 lety nebo později mezi 35. a 60. rokem života.

 

Příčiny, projevy a konvenční léčba

Přesné příčiny vzniku lupénky nejsou moderní medicíně dosud známy, přesto se uvádí několik pravděpodobných důvodů pro rozvoj této nemoci, a to především genetické predispozice (dědičnost), poruchy autoimunity (uvolňování zánětlivých cytokinů a následný vznik chronického zánětu v kůži) a vliv vnějšího prostředí (stres, infekce, syntetická farmaceutika, sluneční svit, konzervanty a aditiva v potravě a další).

Mezi nejčastější projevy patří zejména nadměrná tvorba nové kůže a její odlupování, ale i bolesti prstů, zápěstí, kolen a hrudníku, únava, nevolnost, vypadávání vlasů, vyrážka, vředy, úbytek na váze, nadměrné pocení a k tomu se často přidávají i deprese a úzkosti. V důsledku může toto chronické onemocnění vést k rozvoji vážných chorob včetně tvorby krevních sraženin, plicních a srdečních obtíží, odumírání kostní tkáně a zvýšenému riziku onemocnění určitými druhy rakoviny, především rakoviny jater, plic a krve.

Konvenční léčba, která nemoc nedokáže vyléčit a zaměřuje se především na potlačování symptomů, zahrnuje farmaceutika s často vážnými vedlejšími účinky, mezi něž patří zejména nesteroidní antiflogistika a kortikosteroidy.

 

Léčba lupénky konopím

Oproti tomu konopí nabízí pacientům účinnou úlevu bez toxických vedlejších účinků, a to díky svým protizánětlivým a analgetickým vlastnostem a potlačování nežádoucích reakcí imunitního systému.

(...)