Ukázka z červencových Bylinek: Aromaterapie pro letní dny

Někdo z vás čte tento článek na dovolené, jiný třeba na terase nebo uprostřed zahrady plné voňavých bylinek. Léto obvykle symbolizuje měsíce plné pevného zdraví a pohody. Bohužel nás někdy začnou trápit drobné zdravotní potíže, které ale můžeme dobře zvládnout pomocí bylinek a aromaterapie.

PredplatneMnoho žen trápí opakované vaginální mykózy. Vyzkoušejte tedy tento recept: do 50 ml rostlinného oleje přidáme 5 kapek geránia, 10 kapek levandule nebo lavandinu, 10 kapek manuky, 5 kapek pačuli, 5 kapek cedrového dřeva. Natřeme na menstruační tampón a zavedeme.

br-7-2017-maketaV případě výtoku, kdy není prokázána žádná příčina, můžeme používat směs: 1 kapka tymiánu linalool, 1 kapka levandule, 2 kapky jalovce (nepoužívat v těhotenství a při vysokém krevním tlaku), 1 kapka šalvěje muškátové (ne v těhotenství). Dáme na 1 polévkovou lžíci soli a vyrobíme sedací koupel.

Při potížích s vaginální mykózou používáme výhradně bavlněné prádlo a pokud možno nosíme sukni, ne těsné neprodyšné oblečení. Jako podpůrnou terapii můžeme vnitřně užívat extrakt z grepového jádra nebo tinkturu z lichořeřišnice.

Močové cesty

Při potížích s močovými cestami si připravíme koupel s trochou jedlé sody – asi tak na špičku nože. Do koupele pak přidáme 1 kapku borovice, 4 kapky eukalyptu, popř. levanduli či bergamot ve vhodném nosiči (nosičem může být sůl nebo med).

Slunce

Během dne bychom měli být opatrní se sluníčkem, pokožku můžeme mírně otužovat, aby byla na sluníčko zvyklá. Nevystavujeme se slunci od 11 do 15 hodin. Můžeme používat opalovací prostředky s minerálními filtry. shutterstock_539033041Jsou k dostání v obchodech s přírodní kosmetikou (například Cannaderm, Alverde, Weleda, Lavera a další). Ke zvážení jsou opalovací přípravky, které obsahují nanočástice. Není prokázané, zda nanočástice neprocházejí do organismu, kde se pak ukládají, protože je tělo neumí vyloučit.

Po opalování můžeme použít ke zklidnění pokožky olej z pšeničných či kukuřičných klíčků, pokud pokožka zčervenala, přikápla bych trochu éterického oleje z levandule. Nebo je možné využít gel z aloe vera a do 50 ml a přidat 10 kapek levandule a 5 kapek palmorůžové.

Krásné vlasy, zdravá pleť

Vlasy často v létě trpí nadměrným vysušováním a jsou pak matné, lámavé a špatně se rozčesávají.

(…)

Text: Ludmila Kotalíková

Zajímá vás více? Mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červencovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vyšly v pátek 30. června!fcb-banner-7-2017objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.