CHMEL OTÁČIVÝ (Humulus lupulus)

Již Babyloňané a Egypťané znali účinky chmelových šištic. Využívali je jak na přípravu piva, tak i jako léčivou bylinu proti nespavosti.

Účinky

Plodní šištice obsahují hlavně pryskyřici s hořčinami humulon a lupulon, silice, třísloviny a jiné látky. Chmelové žlázky, lupulin, obsahují hlavně silice, pryskyřici s hořčinami, třísloviny, dextrozu a cholin. Působí jako sedativum a stomachikum, na podporu trávení a chuti.

Popis

Vytrvalá bylina se silným svislým oddenkem a velkým počtem podzemních výhonků. Tenká lodyha je čtyřhranná pravotočivá a dosahuje 3 až 10 metrů. Je porostlá háčkovitými chlupy. Listy jsou vstřícné, 3 – 7 laločnaté a srdčité. Laloky jsou na okraji osinkatě pilovité. Květy jsou drobné, nenápadné, světle zelené. Samčí květy jsou pětičetné, uspořádané v latnatá květenství, samičí květy rostou v hustých svazečcích, které se v době dozrávání mění v šištice složené ze zvětšených, žlutavě zbarvených listenů. Sbírají se chmelové šištice a lupulinové žlázy od srpna do září.

Užívání

Nálev uklidňuje nervová podráždění, posiluje při celkovém vyčerpání a únavě, pomáhá při lehké nespavosti, má mírné narkotické účinky. Pomáhá při nervových bolestech, zánětech střevní sliznice a bolestech hlavy. Čaj z chmelu je také mírně močopudný, podporuje chuť k jídlu a má dobré dezinfekční vlastnosti. Chmel se přidává do čajových směsí proti křečím a na poruchy trávení. Zevně se používá na špatně se hojící rány a vředy, k prokrvení pokožky, k oplachům vlasů při jejich vypadávání a na koupele při celkové slabosti.

Kontraindikace

Přípravky z chmelových květů by se neměly užívat v době těhotenství a při kojení. Neměly by se užívat i před a během řízení vozidel pro svůj tlumivý účinek. Při předávkování může být nebezpečný.

Tip – Čaje Bylinky revue

Čaj na lepší spaní: 2 čajové lžičky sušených zelenožlutých chmelových šištic přelijeme 200 ml vroucí vody a necháme 10 až 15 minut louhovat. Poté scedíme a vypijeme 30 minut před odchodem do postele.


Zdroj:Hudak R.: Léčivé rostliny, Svojtka &Co., s. r. o., 2013. ISBN 978-80-256-1344-3
Blažek Z., Kučera M., Hubík J.: Léčivé rostliny ve sběru a v kultuře, Zdravotnické nakladatelství v Praze, 1952.
Grünwald J., Jänicke Ch.: Zelená lékárna, Svojtka &Co., s. r. o., 2008. ISBN 978-80-7352-600-9
Dugas. A. a D.: Babiččiny bylinky, Ottovo nakladatelství 2002. ISBN 80-7181-695-5