KONOPÍ SETÉ (Cannabis sativa)

Technické konopí je nejrozšířenějším druhem konopí pěstovaným nejen pro léčivé účinky. Jde o plodinu budoucnosti. Pomáhá proti bolesti, léčí kožní záněty a vyrážky a je významným doplňkem při léčbě roztroušené sklerózy.

Účinky

Mezi obsahové látky konopí technického patří kanabinoidy, které se nacházejí hlavně v květenství rostliny. Celý komplex kanabinoidů tvoří asi 60 různých látek, mezi které řadíme THC ( tetrahydrocannabinol), cannabinol, humulen, cannabol a další. V konopných semenech se nachází až 35% mastného oleje bohatého na nenasycené mastné kyseliny jako je omega-3 a omega-6 mastná kyselina, kyselina linolová, alfa-linolenová, gama-linolenová). Jsou také zdrojem minerálů vápníku, hořčíku, draslíku a železa a také vitamínů skupiny B, E a provitamínu A. Olej obsahuje také kanabidiol – CBD, který léčí záněty, tlumí bolest a působí antimikrobiálně. Konopí působí protizánětlivě, antibakteriálně, pomáhá při bolestech, při kožních nemocech, podporuje trávení a tlumí

Popis

Konopí je jednoletá byliny s přímou v horní části krátce větvenou lodyhou, dosahující výšky 80 – 350 cm. Listy jsou dlanité, 5 – 7 četné, lístky kopinaté a hrubě zubaté. Samičí rostliny jsou větší než samčí a jsou více olistěné a tmavší. Samčí rostliny dozrávají o 4 – 6 týdnů dříve než samičí. Za normálních podmínek je o něco více samčích květů než samičích. Plodem je šedohnědá nažka obalená listenem. Semena mají žlutohnědou až hnědou barvu a voskový povrch. V lékařství se používá převážně list a květ. V kosmetice je nejčastěji využívaný konopný olej získávaný ze semen konopí. Technické konopí obsahuje 0,2% THC, proto je jeho pěstování legální. Konopí indické neboli marihuana, je jiný druh konopí s obsahem THC 2 – 20 % (v závislosti na oblasti pěstování) a jeho pěstování je v České republice zakázáno pro vysoký obsah omamných látek. Porušením tohoto zákazu se pěstitel dopouští trestného činu dle § 285 Trestního zákoníka. V České republice je v současnosti s látkou THC legálně dostupný jeden lék – Sativex, který je k dostání v lékárně na recept od lékaře.

Užívání

Mezi běžně dostupné přípravky z konopí patří směs sušených květů a listů na přípravu čaje nebo mastí. Vnitřně konopí podporuje psychiku, tlumí bolest, pomáhá při nevolnosti a nechutenství. Jako doplněk jej lze používat při léčbě Crohnovy nemoci, rakoviny, roztroušené sklerózy či terapii glaukomu. Zevně pomáhá v kosmetických přípravcích pro zkvalitnění kůže při ekzémech, lupence, suché kůži, akné, na podporu prokrvení pokožky hlavy a zlepšení kvality a růstu vlasů, ale i při revmatismu a bolestech kloubů a namožených svalů. Konopný olej se používá nejen v kosmetice, ale i v potravinářství. Konopná semínka, která mají vysoký obsah olejů, jsou vhodná k přímé konzumaci do salátů, polévek a podobně. Vlákna z konopí jsou zpracovávána na papír, textil, „plasty“, těsnění apod.

Kontraindikace

Nevhodné pro děti do 3 let, těhotné a kojící ženy. Nepřekračovat denní dávku, maximálně 2 hrnky denně, při vnitřním užití.

Tip – Čaje Bylinky revue

Konopná mast: Rozpustíme půl kila tuku (sádlo, bambucké máslo, kokosový olej) na vodní lázni a vložíme do něho 4 vrchovaté lžíce sušené směsi z květů a listů. Důkladně promícháme a sejmeme z vodní lázně. Přikryté necháme louhovat při pokojové teplotě 3 až 4 dny. Poté na vodní lázni opět rozpustíme a přes cedník a plátno přecedíme do čisté vhodné nádoby. Uchováváme v lednici.


Zdroj: http://www.konopi.org/konopi-sete 29.5.2018

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/31628-konopi-sete/ 29.5.2018

https://www.samazon.cz/Vyberovy-konopny-caj-se-sitkem-darkove-baleni-d99.htm 29.5.2018