Konopí XXXV. díl:  Léčba alkoholismu a dalších závislostí

BR-11-2017-MAKETABylinky revue 11
Termín vydání: pátek 27. 10. 2017
Žádejte v prodejnách tiskuPredplatne
Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

Možnost využití konopí při léčbě alkoholismu bývá mezi odborníky diskutována jen zřídka, ačkoli s postupující legalizací se to v různých koutech planety pomalu mění.

Navíc přibývá i svědectví jednotlivých alkoholiků, jimž konopí zásadně pomohlonávratu do normálního života.

Nejvíce prostoru v debatách o účinnosti konopí a bezpečnému přístupu k němu pochopitelně dostávají choroby jako rakovina, artritida či Crohnova nemoc. Nicméně alkoholismem a s ním spojenými poruchami trpí po celém světě milióny lidí a Česká republika drží v této oblasti nejeden nelichotivý primát.

Dokáže konopí, které se ukázalo jako nesmírně účinné při léčbě mnoha závažných poruch a onemocnění, skrze interakci s endokanabinoidním systémem pomoci i alkoholikům? Může lidem závislým na této tvrdé, leč legální droze pomoci s odvykáním?

Závislost – klíčový faktor

Pro pochopení možností terapeutického využití konopí při léčbě alkoholismu je zásadní si uvědomit, že na samotném konopí nemůže – na rozdíl od alkoholu – vzniknout fyzická závislost. Ti, kteří tuto léčbu kritizují, přitom argumentují tím, že alkoholici pouze vymění jednu závislost za druhou.

Je ale vědecky prokázáno, že na konopí vzniká návyk pouze psychický a že se v případě, kdy jej i pravidelný uživatel přestane užívat, nevyskytují závažnější abstinenční příznaky (maximálně bude mít pár dní problémy s usínáním a horší náladu). Oproti tomu heroin, v současnosti tolik diskutované opioidní léky proti bolesti, tabák i alkohol jsou fyzicky silně návykové a jejich nedostatek u závislého vede k řadě velmi nepříjemných a často i bolestivých symptomů.shutterstock_675526306

Je běžně známo, že alkoholismus doprovázejí silné abstinenční příznaky fyzického rázu včetně záchvatů, nepravidelného srdečního tepu, halucinací, vystřelování krevního tlaku a třesavky. Pokud se člověk s takovými stavy neléčí, vedou v jednom ze tří případů k úmrtí. Alkoholismus je na poli veřejného zdraví bezpochyby hlavním problémem České republiky, který ovlivňuje desetitisíce lidí. Mnozí z nich jsou možná beznadějní a agresivní alkoholici s kriminální minulostí, bezpočet dalších ale tvoří „obyčejní“ lidé, které potkalo neštěstí, jež nezvládli, a skončili v alkoholové spirále – může to klidně být váš partner, příbuzný nebo kolega z práce.

Oproti alkoholu konopí nenese žádná rizika fyzické závislosti ani smrtelného předávkování. Uživatelé konopí navíc nedostávají ani záchvaty vzteku či agrese, které alkoholové opojení velmi často doprovázejí. Může to znít směšně, ale statistiky a studie jasně ukazují, že „národ uživatelů konopí“ by vykazoval mnohem menší míru domácího násilí a rozvrácených rodin než národ složený z chronických pijáků etanolu, ať už v podobě rumu, vodky nebo becherovky.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v listopadovém vydání Bylinky revue, které vychází ve pátek 27. října!FCB-BR-1117

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.