Aktuálně: žádejte v prodejnách tisku! Vyšlo Konopné číslo – zvláštní vydání Bylinky revue

Úspěch a veskrze pozitivní reakce na loňský konopný speciál nás v redakci Bylinky revue velmi mile překvapil, a proto jsme se rozhodli letos na jaře vydat pokračování, které svým obsahem volně navazuje na první díl, ale lze jej brát i jako zcela samostatnou publikaci.

konopi-maketa Konopné číslo 2017, zvláštní vydání Bylinky revue
Seznam prodejen tisku zde
Vyšlo 20. dubna 2017, v trafikách do 20. června
Cena: 99 Kč
button-objednejte
(Obsahuje semínka legálního technického konopí)

A na co se můžete těšit? Hned na začátek se dozvíte, jaký je rozdíl mezi konopnou léčbou a užíváním běžných farmaceutik, po čemž bude následovat detailní výčet těch nejčastějších diagnóz a stavů, na které tato rostlina pomáhá. Ať už máte vy nebo vaši blízcí závažné zdravotní problémy spojené třeba s diabetem, roztroušenou sklerózou, zánětlivými střevními poruchami či Parkinsonovou chorobou, nebo vás „jen“ neustále bolí záda, trápí vás bolestivá menstruace a v noci kvůli stresu nemůžete spát – na to všechno a mnoho dalších zdravotních neduhů lze vyzkoušet tento univerzální přírodní lék.

green point 2V každé kapitole věnované nejčastějším onemocněním a indikacím se nejprve dočtete, jak se daná nemoc projevuje a jak se konvenčně léčí, a následně se dozvíte, jakými způsoby a jakými mechanismy dokáže pomoci konopí – ať už se jedná o paliativní (podpůrnou) léčbu symptomů, nebo o celkové vyléčení. Kromě vědeckých důkazů a názorů odborníků se seznámíte i s konkrétními příběhy obyčejných pacientů, kterým konopná terapie výrazně zlepšila kvalitu života a mnohým z nich ho dokonce zachránila.

Ukázka z minulého vydání
(1. konopné číslo Bylinky revue vyšlo v dubnu 2016):

Autorem knihy je opět Mgr. Lukáš Hurt, známý překladatel a novinář specializující se na léčebné i jiné využití konopí (v českém konopném prostředí je znám spíše pod pseudonymem Lukáš Hurýsek), a stejně jako loni se nám podařilo obstarat semínka technického konopí jako dárek.


HP_OSIVO_USO31_DATA.indd

Certifikát přiložených semínek

Pěstování a zpracování konopí u nás upravuje zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách který ukládá osobám pěstujícím konopí ohlašovací povinnost. Při rozloze plochy oseté konopím nad 100 m2 je pěstitel povinnen pozemek nahlásit místně příslušnému Celnímu úřadu. Legislativa pro pěstování konopí je v podstatě shodná s regulacemi pro pěstování máku.

Zákon současně v § 15: zakazuje se dle odst. E) získávat konopnou pryskyřici a látky ze skupiny tetrahydrokanabinolů a v § 24: Zakazuje se dle odst. A) pěstovat druhy a odrůdy rostlin konopí (rod Cannabis), které mohou obsahovat více než 0,3 % látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů.

Jak pěstovat?

Sejeme po odeznění silnějších jarních mrazíků (od začátku dubna do konce května) do hloubky 2 – 3 cm. Při dostatečném zavlažování je možné sít naklíčená semena (klíčkem vzhůru do 3 cm). Jistotu poskytují doma předpěstované sazeničky.

Konopí se tradičně pěstuje na vlákno, na semeno nebo kombinovaně, na hmotu. Při pěstování na vlákno sejeme hustě (spon cca 5 cm), vyrostou nám štíhlé stvoly vhodné pro vlákenné zpracování. Na semeno sejeme do řádků vzdálených 30 cm i více – rostlina má prostor se větvit a vyroste silnější s více květenstvími a semeny. Kombinovaně, tedy pro sklizeň semene a stonků na hmotu, volíme „zlatou střední cestu“.

Pokud se chceme radovat z velkých a silných rostlin a šťavnatých semen, vybereme slunné místo. Půdu zvolíme hlinitou až hlinito-písčitou, ideálně mírně zásaditou (pH mezi 6,8 a 7,3, můžeme ji upravit drceným vápencem, skořápkami vajec apod.). Nevhodná je půda jílovitá a půda s vysokou hladinou spodní vody. Pro vysoké výnosy stonku je rozhodující dostatečný obsah dusíku a draslíku
v půdě.

Pro produkci květů a semen je nezbytný fosfor. Optimálním hnojivem je kompost či dobře odleželý hnůj, kobylince, slepičince atp. Pomůže, vysejeme-li konopí po jetelovinách nebo luskovinách vázajících dusík. Osvědčeným receptem pro zdraví a vitalitu je přihnojení na list kopřivovým zákvasem.

V případě déletrvajícího sucha je lepší porost, především první měsíc, zalévat. Z plevelů dáváme pozor hlavně na popínavé svlačce, pcháč a bodlák. Z nemocí je nejčastější plíseň šedá napadající květenství s nástupem vlhkého podzimu.


7 důvodů proč milovat konopná semínka:

✿ Samotné konopné semínko obsahuje asi ze 30% olej, z 25% proteiny, významné množství vlákniny, terpeny, steroly a různé další vitamíny a minerály

✿ Poměr omega-6/omega-3 mastných kyselin v konopném oleji (2:1 až 3:1) je optimální pro lidské zdraví

✿ Konopná bílkovina je vzhledem k absenci lepku vhodná i pro celiaky

✿ Z konopných semínek se dá vyrobit konopné mléko

✿ Přídáním pár loupaných semínek do koktejlu bude vaše smoothie ještě krémovější

✿ Konopný protein je vhodným zdrojem kvalitních bílkovin i pro ty lidi, kterým luštěniny způsobují nadýmání

✿ Byl pozorován velmi pozitivní vliv konopného proteinu na zpomalení vývoje onemocnění ledvin