Video návod: Pampeliškový balzám na rty s medem

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Léčitelé ji využívají na léčbu mnoha zdravotních obtíží. Dokonce už staří Řekové využívali pampeliškové mléko proti pihám a skvrnám na kůži. A také na léčbu zánětu očí. Stejně tak byla a je využívána jako lék proti únavě a slabosti. Bylináři a léčitelé využívají léčivých schopností pampelišky především vnitřně. I když mnozí lidé se zbytečně nechají odradit její hořkou chutí. A to je škoda. Tuto chuť mají na svědomí hořčiny. Právě ty mají v těle za úkol podporovat vylučování trávicích enzymů a žaludeční kyseliny.

Bylinky 8Bylinky revue 8
Termín vydání: pátek 28. 7. 2017
Žádejte v prodejnách tiskuPredplatne
Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)


Elixír pro kůži

Čerstvé květy jsou nejen chutné, ale taky ohromně léčivé. Při nemocech jater bychom jich denně měli sníst alespoň 5–6. Při cukrovce ještě o něco více. Tuto kúru je vhodné dodržovat minimálně měsíc. Ideálně po celou dobu květu byliny. Během této kúry ustoupí otoky žláz a vylepší se i metabolické choroby. Květy se také využívají pro léčbu kožních obtíží. V kosmetice mohou pomoci na podrážděnou, rozpraskanou či suchou pokožku. Na ekzémy, vyrážky, puchýře či bradavice se zase využívá mléko v pampelišce obsažené. To může dokonce urychlit léčbu, když se na rtu objeví opar.


Vyrobte si: Dětský balzám na rty

Přísady:
100 ml bambuckého másla20 ml kokosového oleje
5 pampeliškových květů
1 lžíce medu

Příprava: Bambucké máslo a kokosový olej rozpustíme. Promícháme a přihodíme k nim pampeliškové květy. Promícháme a necháme do druhého dne odležet. Druhý den tuky znovu rozpustíme, promícháme a přidáme rozpuštěný med. Rozmícháme. Směs přelijeme nebo přepasírujeme do čisté uzavíratelné sklenice.

Ochutnejte: Pampelišková káva

Ještě v tento čas můžete ochutnat něco z pampelišky. Stačí vykopat kořeny, ze kterých se připravuje lahodná a velmi zdravá káva.

Hrst pampeliškových kořenů

Příprava: Kořeny vykopeme, očistíme, omyjeme a nakrájíme na menší kousky. Necháme usušit. Poté rozpálíme pánev a za stálého míchání pražíme do ztvrdnutí. Nesmí se přepražit. Upražené kořeny pomeleme v mlýnku na kávu. Uložíme do uzavíratelné sklenice. Pampeliškovou kávu připravíme tak, že 1 vrchovatou lžičku umletých kořenů zalijeme 200 ml horké vody. Případně ji můžeme připravit i přístroji na espresso.