Již naše babičky věděly, že je v létě potřeba pokožku a pleť pořádně hydratovat, aby zůstala stále krásná a zdravá. Sama matička příroda nám nabízí řadu voňavých pomocníků. Které bylinky máme tedy povolat, aby naše pleť v létě zářila zdravím a spokojeností?

Růže damascénská

Tuto voňavou krásku lidé uctívají již tisíce let. Je to vyšlechtěný druh růže, který najde své velké uplatnění v mnoha sférách, a to ať už jde o okrasné zahrady nebo právě kosmetiku. Vyrábí se z ní tolik oblíbená růžová voda, aromatické esenciální oleje, ale i jiné produkty speciálně zacílené na péči o pleť. Je úžasná právě na problematickou pokožku, protože dokáže skvěle čistit pleť, ale zároveň napomáhá hojení a má výborné působení na jizvičky. Růže damascénská naši pleť vyživí, revitalizuje a napomáhá k její regeneraci a hydrataci. Vůně růže damascénské na nás potom bude hezky působit i z hlediska aromaterapie, kdy má růže uklidňující a harmonizující účinky.

Růže šípková

Kvůli opulentní krasavici růži damascénské však v žádném případě nesmíme zapomínat na růži šípkovou, kterou můžeme najít například i na vlastní zahrádce. Ta je totiž v péči o pleť také hotovou královnou! Obsahuje řadu účinných látek, například velmi potřebný vitamín C, ale i vitamíny skupiny B a vitamín A či K nebo flavonoidy. Díky úžasné schopnosti regeneraci pleti se doporučuje i jako přírodní péče o stárnoucí pokožku, ale právě v létě potřebujeme regeneraci všichni, takže produkt s obsahem růže šípkové je tím pravým balzámem. Růže nemusí být nutně z Damašku, aby tohle všechno dokázala. Ta naše evropská je taky mocná čarodějka v péči o pleť.

Levandule lékařská

Levandule je bylinka, která jako by byla s létem spjatá. Už jen ta její vůně léto evokuje! A není to jen vůně levandule, která jde ruku v ruce v létě, ale i její úžasné účinky na pleť, které nám v horkých měsících mohou pomoci uchovat si krásnou a svěží pleť. Levandule je proslulá svými přírodními antibakteriálními, antiseptickými a protizánětlivými účinky. Hodí se zejména na problematickou pleť, kde dokáže pomáhat hned několikanásobně. Působí proti zánětlivým pupínkům, dezinfikuje podrážděnou pleť, ale zároveň výrazně napomáhá jejímu hojení a také hojení jizviček. Navíc stejně jako u růže damascénské využijeme i aromaterapeutické vlastnosti levandule, kdy nás její opojná vůně zklidní, může pomoci od nervozity a napomůže k celkové relaxaci.

Heřmánek pravý

Heřmánek je takový náš všeználek a všeuměl, můžeme ho využít na léčbu všech možných neduhů, a tak nás zcela jistě nepřekvapí, že i v péči o pleť je favoritem. Heřmánek má uklidňující účinky, zmírňuje podráždění pleti, ať už ho způsobilo sluníčko nebo akné, dokáže též zmírňovat začervenání kůže a napomáhat k hydrataci a regeneraci pokožky. Navíc naši pleť příjemně zjemní, uklidní a rozzáří, takže si můžeme libovat. Je jen malé procento lidí, kteří jsou na heřmánek alergičtí, je totiž tak šetrný, že je opravdu těžké mít na něho špatnou reakci, proto se hodí zejména pro citlivou pleť. S heřmánkem zkrátka nic nezkazíte!

Aloe vera

Aloe vera je proslulá zejménou svou vynikající schopností napomáhat hojení a urychlovat ho, léčit jizvy. Proto pokud jste se v létě ošklivě spálili, aloe vera je tou správnou volbou. Aloe produkuje jakousi zázračnou šťávu, která má regenerační účinky, zklidňuje a zjemňuje pokožku a ocení ji i ti, kteří trpí na nadměrné vysoušení pokožky pleti. Napomáhá hydrataci a úžasně čistí pleť, je to skvělá první pomoc na spáleniny (nejen ty od slunce), ale i na zákeřné pupínky. Stačí lokálně použít produkt s obsahem aloe vera, ale pokud si tuto bylinky budeme pěstovat doma sami, nebudeme litovat. Stačí potom ukrojit kousek listu, rozříznout ho v půlce a přiložit na postižené místo. Takto šťáva z aloe může ihned pomáhat a léčit!

Pomeranč

Není nic příjemnějšího než si dát v horkém létě vychlazený šťavnatý pomeranč či pomerančový džus… Nebo snad ano? Pomeranče nás totiž dokážou osvěžit nejen vnitřně, můžeme využít i úžasné pomerančové produkty, které s naší pleti dovedou zázraky. Stejně jako ostatní citrusové plody i pomeranč obsahuje poměrně velkou dávku vitamínu C, který mimo jiné podporuje i tvorbu kolagenu, látky tak důležité pro naši pleť. S nedostatkem kolagenu naše pleť začíná stárnout, takže pomeranč ji v tomto směru hezky nakopne. Navíc obsahuje i betakaroten, který rovněž zmírňuje projevy stárnutí a pomáhá udržovat naši pokožku svěží, nemluvě o pěkné a přirozené barvě kůže, ke které nám betakaroten pomůže. A to v létě určitě oceníme!