Může řeřicha setá zpomalit stárnutí?

BR-01-2018-MAKETA_se-stínem-s-bilym-pozadim-v-JPGBylinky revue 1/2018
Termín vydání: 29.12.2017
Žádejte v prodejnách tisku

Predplatne

Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

Nenápadná, drobná a plná vitamínů a minerálů. Může se pěstovat po celý rok.

Nejlepší je ovšem v zimních měsících, kdy je nedostatek energie, všudypřítomná nachlazení a celkově slabší imunita a zásoba čerstvé a kvalitní zeleniny a ovoce je nedostatečná.

Zdravotní účinky řeřichy seté (Lepidium sativum) jsou odvozené od látek v ní obsažených. Mladé výhonky obsahují především minerální látky jako draslík, hořčík, jód, železo, měď, selen, vápník a sloučeniny síry, dále ve velkém množství chlorofyl, karotenoidy a vitamíny C, A a B1.

Řeřicha působí močopudně a dezinfekčně a pomáhá například při zánětech močového měchýře. shutterstock_410358580Má antimikrobiální, antioxidantní a krev čistící účinky. Vitamín C a A působí jako antioxidanty a pomáhají předcházet stárnutí buněk. Vitamín B1 – thiamin – pomáhá tělu při nervovém vypětí, zlepšuje vitalitu a zmírňuje únavu.

Řeřicha působí také proti průjmům, kde se uplatňuje její protikřečový účinek hořčíku, a podporuje činnost trávicího ústrojí a jater. Šťáva z řeřichy použitá za čerstva čistí nečistou pleť a akné a používá se i na uklidnění.

Historie byliny

Řeřicha setá pochází z dnešního Iráku a Egypta, kde byla původně pěstována a odkud se časem dostala i do Evropy. Její účinky znali lidé již před tisíci lety a lékaři té doby ji doporučovali na nemoci močového ústrojí a poruchy krvetvorby.

(…)

Text: Kateřina Charšků

Zajímá vás více? Celý tento text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v lednovém vydání Bylinky revue a Zdravých receptů, které vyšly v pátek 29. prosince!FB-BANNER-0118-BR

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.