PÍSKAVICE ŘECKÉ SENO (Trigonella foenum-graecum)

Bylinka pocházející z jižní Evropy byla od pradávna používaná jako afrodiziakum. Dnes má širší použití od léčby kašle, přes zvýšení laktace až po celkové povzbuzení organismu hlavně ve stáří.

Účinky

Pískavice obsahuje asi 20% slizu, bílkoviny, mastné oleje, alkaloid trigonellin, flavonová barviva, hořké pryskyřice a enzymy. Vnitřně má posilňující, výživový, expektorační a laktační účinky. Zevně má protizánětlivé účinky.

Popis

Jednoletá aromatická bylina dorůstající výšky až 60 cm. Trojčetné lístky jsou podobné jeteli. Kvete drobnými bílými květy, v červnu a červenci. Květy tvoří pětizubý kalich a žlutavě bílá koruna. Po odkvětu následují dlouhé úzké lusky, které jsou lehce srpovitě prohnuté a obsahují až 20 semen.

Lusky se sbírají hned po uzrání semen a suší se v teplé suché místnosti.

Užívání

Vnitřně se pískavice podává ve formě prášku nebo nálevu/čaje z hrubě drcených semen. Ulevuje při kašli, nadýmání, průjmech, mírně snižuje hladinu krevního cukru, celkově podporuje a posiluje regeneraci organismu a zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Používá se i na snížení hladiny cholesterolu, při žaludečních potížích či na podporu léčby zánětlivých onemocnění. Při zevním použití se většinou dává přednost použití kašovitého obkladu než obkladů z nálevu. Zevně vytahuje hnis z ran a vředů, změkčuje zatvrdliny a poúrazová zatvrdnutí svalů a šlach a působí také proti měkkým otokům.

Kontraindikace

Při vnitřním užití dochází ke změně pachu moči, potu i mateřského mléka. Při vyšší konzumaci se může vyskytnout průjem, zhoršení astma a hypoglykémie. Může se vyskytnout alergická reakce.

Tip – Čaje Bylinky revue

Čaj pro vnitřní užití: smícháme 2 lžičky semene pískavice s 1 šálkem studené vody a necháme stát asi 3 hodiny, poté přivedeme k varu a krátce povaříme. Scedíme a popíjíme vlažné.


Zdroj: Blažek Z., Kučera M., Hubík J.: Léčivé rostliny ve sběru a v kultuře, Zdravotnické nakladatelství v Praze, 1952.

Wikipedia 24.5.2018