ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ

Rosmarinus officinalisrozmarýn

Rozmarýn, rozmarýna, mořská rosa a jiné lidové názvy má tato bájemi, mýty a legendami opředená bylina. Symbolizuje lásku, věrnost a smrt. Odstraňuje nervové vyčerpání, tonizuje cévy a jako jedna z mála zvyšuje krevní tlak.

Účinky

Listy rozmarýny obsahují hodně silic (až 2%), flavonoidy, až 8% tříslovin, organické kyseliny, saponiny, hořčiny a malé množství alkaloidů. Má žlučopudný, močopudný, prokrvující, protikřečový a uklidňující účinek. Zvyšuje krevní tlak.

Popis

Stálezelený vytrvalý keř dorůstající do výšky 150 až 180 cm. Listy rozmarýnjsou úzké, čárkovité, tmavě zelené na spodní straně porostlé chloupky a světlejší barvy. V našich podmínkách se pěstuje jako nízká keřovitá nebo plazivá bylina. Květy jsou drobné, modré barvy. K léčebným účelům se sbírají listy od konce května do konce srpna, jinak podle potřeby celý rok.

Užívání

Užívá se vnitřně i zevně. Čaj z rozmarýnu má potopudné a močopudné účinky, uvolňuje větry a křeče zažívacího ústrojí, upravuje menstruaci, léčí bělotok, zlepšuje krevní oběh, pomáhá rozproudit energii, posiluje organismus a příznivě ovlivňuje zdravotní stav. Zevně se používá jako silný odvar k čištění pleti, na ekzémy, rány, pohmožděniny, k vaginálním výplachům, v koupelích pomáhá oživovat údy po mrtvici. Rozmarýnový líh zlepšuje prokrvení a pomáhá při svalových a nervových bolestech. V aromaterapii se používá éterický rozmarýnový olej při zhoršení paměti, při stresu, pro zvýšení koncentrace, při depresích, vyčerpanosti aj. Zevně je vhodný na mastnou pokožku a mastné vlasy s lupy, proti vším, při nemocech z nachlazení, premenstruačních potížích aj.

Kontraindikace

Překročení dávky u vnitřního užití je velmi nebezpečné. Všechny formy rozmarýny se nesmí užívat v době těhotenství, kojení, při epilepsii, při zánětlivém onemocnění ledvin a jater a nesmí ji malé děti. Éterický olej by se neměl používat v místnosti s domácími zvířaty, protože u nich vyvolává agresivitu.

Tip

Éterický rozmarýnový olej pro péči o mastné vlasy s lupy: do obvyklé dávky šamponu nakapeme 5 kapek rozmarýnového éterického oleje a 5 kapek mandarinkového/pomerančového éterického oleje a vše promícháme. Vlasy 2x umyjeme šamponem s oleji a necháme zabalené v ručníku asi 10min. Potom opláchneme chladnější vodou s přídavkem 1 lžíce jablečného octa pro lesk a pružnost.


Zdroj: Staňková-Kröhnová M.: Bylinky pro děti a maminky, Grada Publishing a.s. 2009. ISBN 978-80-247-2312-9
Dugas. A. a D.: Babiččiny bylinky, Ottovo nakladatelství 2002. ISBN 80-7181-695-5