ROZRAZIL LÉKAŘSKÝ

Veronica officinalisrozrazil

Skromná drobná bylina s velkým účinkem na snižování cholesterolu v krvi a s protizánětlivým účinkem používaná v tradičním léčitelství a bylinkářství již od 16. století.

Účinky

Rozrazilová nať obsahuje třísloviny, glykosidy, hořčiny, organické kyseliny, vitamin C, pryskyřice, vosky, saponiny, silice a další. Má močopudný, krev čistící a protizánětlivý účinek. Usnadňuje odkašlávání, snižuje cholesterol a podporuje zažívání.

Popis

Vytrvalá bylina s větvenou, řídce chlupatou olistěnou lodyhou, která v době květu dosahuje do výšky až 50 cm. Lodyha se rozděluje na dvě části, spodní poléhavou a zakořeňující a horní vystoupavou zakončenou květy. Květ je modrý, drobný, stopkatý složený hroznovitá květenství. Rostlina kvete od června do srpna. Listy jsou vstřícné, přisedlé až krátce řapíkaté vejčitého tvaru, po obvodu vroubkované a chlupaté. Plod je tobolka se semeny uvnitř. Sbírá se rozkvetlá nať ustřihnutím nad zemí.

Užívání

Čaj z rozrazilu se užívá při zánětech močového měchýře a močových cest, při chronickém onemocnění a bolestech ledvin, při ostatních nemocech močového ústrojí, dně a vodnatelnosti. Snižuje cholesterol, čistí krev, je vhodný při žaludečních a střevních poruchách, průjmech, chrapotu, hlenovitém kašli, astmatu a tuberkulóze. Zevně slouží jako kloktadlo nebo obklad na kožní potíže.

Kontraindikace

Nejsou známy.

Tip

Rozrazilový čaj na snížení cholesterolu: 1 lžičku sušené posekané natě nasypeme do 250ml studené vody a vaříme krátce asi 2min. Necháme chvilku louhovat, scedíme a pijeme 2x denně vždy čerstvý.


Zdroj: Dugas. A. a D.: Babiččiny bylinky, Ottovo nakladatelství 2002. ISBN 80-7181-695-5
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozrazil_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%BD 29. 9. 2017