RŮŽE ŠÍPKOVÁ

Rosa caninarůže šípková

Šípkové keře znali lidé již v době kamenné, v Evropě se jeho používání a pěstování rozšířilo ve středověku a k léčbě ho používala i věhlasná abatyše Hildegarda z Bindenu.  Šípky jsou z přírodních zdrojů na druhém místě, hned po rakytníku, v obsahu vitamínu C.

Účinky

Šípky obsahují vitamín C (200 – 500mg na 100g plodů), cukry, organické kyseliny, flavonoidy, třísloviny, pektiny, organické barviva, karoten a vitamíny skupiny B. Má mírné močopudné a projímavé účinky, zvyšuje imunitu a normalizuje srážlivost krve.

Popis

Trnitý keř s převislými, hnědočervenými trny porostlými větvemi dosahují výšky až 3 metrů. Listy jsou střídavé, lichozpeřené se dvěma až třemi jařmy a s palisty srostlými s řapíkem. V úžlabí listů vyrůstají po jednom nebo ve skupině bílé, narůžovělé až růžové velké květy. Kvete v červnu. Plodem jsou nažky uzavřené v dužnaté, červené šešuli. Dozrávají v září a v říjnu. Sbírá se celé souplodí – šípek v době zralosti. Suší se rychle v troubě nebo sušičce na 60-80 stupňů s odvětráváním.

Užívání

Z šípků se připravuje čaj, studený výluh, marmeláda a likér. Čaj užíváme jako prevenci a léčbu nemocí z nachlazení, při chřipkách, horečce, nedostatku vitamínu C, při rekonvalescenci, při cévních onemocněních, paradentóze a při celkové únavě. Čaj je nutné přefiltrovat přes plátno nebo papírový filtr, aby v něm nezůstaly nažky a pichlavé chomáčky.

Kontraindikace

Užívat šípkový čaj by neměli lidé při zduřelých sliznicích, angíně, bolení v krku a při ledvinových potížích. Neměl by se užívat dlouhodobě.

Tip

Šípkový výluh/čaj za studena: 1 lžíci podrcených sušených šípků (nebo sáčkového čaje) přelijeme 250ml studené vody a necháme přikryté 8-10 hodin vyluhovat. Poté ho ohřejeme a přefiltrujeme. Můžeme pít oslazený medem při chřipkách, nachlazení, rekonvalescenci, únavě apod.  3x denně šálek. Takto připravený čaj si uchovává více vitamínů a má výraznější chuť. Neužíváme dlouhodobě.


Zdroj: Dugas. A. a D.: Babiččiny bylinky, Ottovo nakladatelství 2002. ISBN 80-7181-695-5
Staňková-Kröhnová M.: Bylinky pro děti a maminky, Grada Publishing a.s. 2009. ISBN 978-80-247-2312-9
Andrejev A., Barinov V.: Lékárna na dosah ruky, Lidové nakladatelství 1987.
Engeman M.: Léčivé síly z přírody, nakladatelství Dona 1992. ISBN 80-85463-05-9