RYBÍZ ČERNÝ

Ribes nigrumrybíz černý

Staří Římané ani Řekové jej neznali, protože pochází z mírných oblastí Evropy. Do 16. století se listy meruzalky, jak se černému rybízu také říká, používaly pouze jako lék na angínu a nachlazení. Až později se začal používat i na jiné nemocí, včetně používání černých bobulí.

Účinky

Listy černého rybízu obsahují silici, rutin, tanin, pektiny, třísloviny, rostlinné antibiotikum fytoncid, organické kyseliny a vitamíny B a C. Má dezinfekční, potopudné a močopudné účinky. Plody obsahují velké množství vitamínu C (cca 10x více než citróny), provitamín A, vitamíny skupiny B, rutin, sacharidy, kyseliny, pektin, třísloviny, draslík, hořčík, železo a vápník a fytoncidy. Mají protizánětlivý účinek a podporují látkovou výměnu.

Popis

Ovocný keř s přímými až 2m vysokými větvemi. Ty jsou zpočátku plstnatě chlupaté, později lysé a tmavé. Listy jsou střídavé, řapíkaté, dlanitě laločnaté se žlutými, vonnými žlázkami na rubu. Drobné, zvonkovité žlutozelené květy jsou uspořádány v převislých hroznech. Kvete v květnu a červnu. Plodem jsou černé bobule. Sbírají se listy v období květu nejpozději do letního slunovratu, ale vždy jen malé množství jinak rostlina zahyne a bobule v době zralosti v červenci.

Užívání

Z listů i plodů se vnitřně užívá čaj. Plody můžeme jíst syrové, zavařené na džem, vylisované na šťávu, v podobě rosolů, kompotů, džusů a likérů, můžeme je také zamrazit a sušit. Plody mají močopudný účinek a působí proti revmatismu, jejich šťáva je neobyčejně bohatým zdrojem vitamínů a zvyšuje pružnost cév. Rybízový čaj z listu je vhodné doplňovat i konzumací plodů a je vhodný při nachlazení pro pocení, při cévních nemocech, revmatismu, zánětech močových cest, proti průjmům, a černému kašli. Při léčbě revmatismu se listy rybízu kombinují tužebníkem, vrbou, maceškou, jasanem a kopřivou. Zevně se nálev z listů používá jako kloktadlo při angínách, při zánětech v dutině ústní apod. Pupeny se využívají v gemmoterapii pro své protirakovinové působení.

Kontraindikace

Nejsou známy.

Tip – Čaje Bylinky revue

Nálev z listů černého rybízu: 1 lžíci sušených listů přelijeme 500ml vroucí vody a necháme 10min louhovat. Poté scedíme a používáme jako čaj při potížích, koupel při alergických kožních vyrážkách a jako kloktadlo.


Zdroj: Staňková-Kröhnová M.: Bylinky pro děti a maminky, Grada Publishing a.s. 2009. ISBN 978-80-247-2312-9
Andrejev A., Barinov V.: Lékárna na dosah ruky, Lidové nakladatelství 1987.
Hlava B., ing. CSc.: Byliny Plody Koření, ÚV Českého svazu žen MONA (časopisové vydání 183. publikace, rok tam není)