Aromaterapie je již od dávných věků známou metodou, jak léčit nebo zmírňovat různá onemocnění. Přestože si mnozí tuto oblast spojují s postupy našich babiček, můžeme obecně sledovat velmi rychle rostoucí popularitu nové formy aromaterapie – vaporizace. Jedná se o nový způsob využití lékařské marihuany, který umožňuje zdravou, mimořádně diskrétní a úspornou konzumaci kanabinoidů obsažených v sušených bylinkách. K vaporizaci je zapotřebí vaporizér – v našem článku se dozvíte, co to je za přístroj, jak funguje a proč byste si měli takové zařízení pořídit.

Vaporizace spočívá v odpařování kanabinoidů přítomných v sušených bylinkách jejich zahříváním. Je to jednoduchý a velmi účinný způsob, jak vstřebat kanabinoidy obsažené v lékařské marihuaně. Díky absenci hoření a výskytu kouře má významný přínos pro zdraví – na rozdíl od klasického kouření zkrátka není škodlivá. Na českém trhu je k dispozici velmi mnoho modelů přenosných či stacionárních vaporizérů. Kvalitní vaporizér umožňuje mimořádně efektivní využití materiálu, což způsobuje, že se tato metoda spotřeby vyplatí mnohem víc než kouření nebo konzumace potravin obsahujících kanabinoidy. Vaporizace je také podstatně příjemnější než kouření.

Jak funguje vaporizér?


Do vaporizéru se vkládají sušené byliny, které se po zahřátí začnou odpařovat, nedochází však k jejich spalování. Uživatel tedy inhaluje páru skládající se především z kanabinoidů, přičemž nevdechuje škodlivý kouř obsahující množství toxinů a dehtových látek vznikajících v procesu hoření. Absence kouře také znamená mnohem méně zápachu, což značně usnadňuje zachování diskrétnosti. Kromě toho se při klasickém kouření většina kanabinoidů zničí v důsledku vysokých teplot, takže budeme schopni absorbovat pouze 25% těchto účinných látek obsažených v materiálu. Během vaporizace se tyto látky nepromarní a tímto způsobem jich dokážeme přijmout až 80%. Proto je vaporizace nesrovnatelně účinnější způsob konzumace sušených bylin. Materiál po odpaření bude nadále obsahovat malé množství kanabinoidů, takže jej můžete použít např. na pečení. Další výhodou plynoucí z absence spalování je úžasná chuť – je zbavena zápachu spáleniny, jemuž se nelze vyhnout v případě klasického kouření. Na rozdíl od kouře pára z vaporizéru nedráždí dýchací ústrojí, takže je inhalace mnohem příjemnější. Použití tohoto zařízení je tedy nejenom příznivější, ale i výhodnější (z finančního i zdravotního hlediska) než běžné kouření. „Využívání přenosného vaporizéru je neskutečně pohodlné – jedná se obvykle o nevelké zařízení, které lze bez sebemenších problémů vložit do kapsy a vzít kamkoli s sebou. A protože většina přenosných modelů vizuálně připomíná spíše sofistikovanější elektronické cigarety, inhalace nepřitahuje zvědavé pohledy,“ říká v rozhovoru s námi odborník na oblast vaporizace, Jiří Novotný ze společnosti VapeFully. Důležité je, že při vaporizaci také nenutíme ostatní k pasivnímu kouření, čemuž se nelze vyhnout v případě tradičnějších způsobů konzumace sušených bylin. Proto budeme při používání vaporizéru daleko méně obtěžovat své okolí, což obzvlášť ocení všichni v naší domácnosti.

Jak si vybrat dobrý vaporizér?

Lidé, kteří měli možnost vyzkoušet vaporizaci, nejčastěji zmiňují úžasnou chuť a účinky páry, které jim umožnily objevit výhody spotřeby bylinek úplně na novo. Po nějaké době si obvykle také povšimnou výrazného poklesu v množství spotřebovaného materiálu, což vede k značným úsporám. Vaporizéry také úspěšně používají lidé, kteří potřebují marihuanu pro léčebné účely – v zemích, kde jsou k dispozici programy lékařské marihuany, je vaporizace jedinou metodou spotřeby nezpracované sušiny doporučovanou lékaři. Jaký si tedy vybrat vaporizér ze stovek dostupných modelů?


„Rozhodně nemá cenu investovat do nejlevnějších elektronických zařízení jako Snoop Dogg G Pen nebo Titan 2 Hebe – nejenom, že nepřinesou požitek na odpovídající úrovni, ale mohou být dokonce škodlivé pro zdraví, jelikož jsou vyrobeny z nejlevnějších dostupných materiálů, které se mohou pod vlivem teploty roztavit a uvolňovat toxické výpary,“ radí již dříve zmiňovaný Jiří Novotný. „Proto bude rozhodně lepší volbou jeden z prvotřídních vaporizérů, jako např. Mighty. Jeho cena je sice vyšší, ale nákup se díky nesmírné efektivitě vaporizace, která vede k úsporám ve výdajích na bylinky, nejpozději během několika měsíců vrátí. A zařízení vám bude dlouhá léta sloužit,“ pokračuje expert z oblasti vaporizace. Nicméně existují také dobré vaporizéry za mnohem dostupnější ceny. Jak je však odlišit od zařízení pochybné kvality? Zdaleka nejjednodušším způsobem je vybrat si obchod, který nekvalitní přístroje zkrátka nenabízí. Příkladem je e-shop s vaporizéry VapeFully specializující se na zařízení, která splňují ty nejpřísnější bezpečnostní normy a jsou určena k inhalaci lékařské marihuany.

Ačkoliv je vaporizace nový fenomén, rozhodně stojí za to se s ní blíže seznámit. Nejenom umožňuje pečovat o zdraví a finance, ale je i mnohem příjemnější než klasické kouření.