Bylinný čaj Antivir 

Čajová směs pomáhá předcházet nachlazení i virózám, urychluje jejich léčbu, snižuje horečku, pomáhá při vykašlávání.button-objednejte

Silní přírodní bojovníci:

Černý bez (květ) – bezpochyby jedna z nejpoužívanějších bylin pro léčbu nachlazení. Rozkvétá vždy na jaře. Pokud si bylinu nasušíme sami, je nutné uchovávat ji v hermeticky uzavíratelné dóze, aby si uchovala všechny cenné látky. Bezový čaj umí vyvolávat pocení, čistit zahleněné průdušky i likvidovat choroboplodné zárodky. Černý bez se hojně využívá rovněž k inhalacím.Antivir

Lípa (květ) – patří mezi nejoblíbenější prostředky na nachlazení. Lipový čaj vyvolává pocení, snižuje horečku a léčí průdušky. Zároveň dokáže ředit krev, díky čemuž působí preventivně proti ucpávání cév, angíně pectoris, infarktu a zánětu žil.

Proskurník lékařský (květ) – obsahuje slizové látky, jež ulehčují odkašlávání a mírní dráždění sliznice. Tyto slizovité látky obsažené v droze mají změkčující a protizánětlivý účinek. Bylina se používá také při zánětu žaludku, žaludečních vředech, kolikách, průjmech, při zánětech ledvin a močového měchýře. Slizovité látky chrání kůži a sliznice před působením škodlivých činitelů. Kořeny účinkují expektoračně při zánětech dýchacích cest – laryngitidě, angíně, akutní a chronické bronchitidě a černém kašli.

Hluchavka (květ) – díky obsaženým saponinům dokáže hluchavka pomoci při zánětech dýchacího ústrojí. Léčí celkově veškerá respirační onemocnění, dokonce i bronchitidu. Je výborným doplňkem i při léčbě astmatu. Rozpouští usazený sekret a usnadňuje odkašlávání. Působí též protizánětlivě, což se uplatňuje například také při zánětu močových cest. Je vhodné užívat ji i při léčbě ledvin i onemocnění prostaty. Hluchavkový čaj se dále doporučuje v období nadměrného stresu, jelikož tiší nervozitu a pomáhá navodit klidný spánek. V neposlední řadě také detoxikuje a čistí krev.

Vrba bílá (kůra) – aktivní složkou je salicin, jenž se metabolickými procesy v těle přeměňuje na kyselinu salicylovou – hlavní účinnou látku aspirinu. Ovšem na rozdíl od léku dostupného v lékárnách nemá konzumace odvarů a tinktur z vrby bílé za následek podráždění žaludku ani vnitřní krvácení a může být tedy bez obav užíván k tlumení menstruačních bolestí, svalových křečí, artrózy a obtíží spojených s operacemi kloubů. Podporuje krevní oběh a zmenšuje otoky. Má silné protivirové účinky a pomáhá urychlit léčbu nachlazení.

Příprava čajové směsi

Čajovou lžičku směsi vložte do hrnku, přelijte vroucí vodou a nechte cca deset minut louhovat (možno nechat po celou dobu pití). Dále je možno přidávat směs do libovolného jídla, ideálně takového, které poté projde tepelnou úpravou. Používejte v jakémkoli množství dle chuti a potřeby, lze využívat přímo k léčbě nebo jen preventivně.

Tip Bylinky revue: Ochutnejte hluchavkovou omáčku
Přísady:
• 2 šálky najemno nasekaných listů a vrcholků (můžeme kombinovat také se smetankou, šťovíkem, lebedou)
• 2 lžíce mouky
• 2 lžíce oleje
• cibule
• sůl
• dobromysl
• 2 stroužky česneku nebo 2 lžíce česneku medvědího
• cca 100 ml vody nebo mléka

Příprava: Listy osmažíme na cibuli a dusíme asi dvacet minut, dochutíme solí, dobromyslí, podlijeme vodou a zahustíme moukou. Přidáme česnek. Podáváme k rýži nebo bramborám.