Videonávod: Šípkový likér připravovaný za studena

Šípek spolehlivě posílí obranyschopnost organismu a umí zařídit to, abychom byli po celé chladné období roku zdraví. Ne nadarmo nám jej příroda servíruje právě v tomto období. A pokud se ptáte, zda je lepší sbírat šípky tvrdé, nebo už změklé po projití mrazem, pak se podívejte na video, kde naleznete odpověď.

K výrobě lahodného šípkového likéru budeme potřebovat:
• 2 dvouhrsti šípků
• 750 ml kvalitního alkoholu (ideální je vodka)
• 150–200 g třtinového cukru
• 750–1000 ml vody
• dle chuti: hřebíček, skořice, vanilkový lusk

Příprava: Šípky buď ručně zbavíme semínek (vydlabeme je), případně je najemno rozdrtíme v mixéru, což je rozhodně rychlejší a méně pracná varianta. Uložíme je do uzavíratelné nádoby a zalijeme je alkoholem. Vodka je nejlepší z toho důvodu, že je bez nežádoucích rušivých pachů. Alkohol musí sahat vždy alespoň jeden až dva centimetry nad šípky. Chceme-li, můžeme v této fázi přidat kousek hřebíčku, skořice a vanilkového lusku. Nádobu uzavřeme a položíme na okenní parapet, kde necháme dva až tři týdny louhovat. Občas protřepeme.
Po uplynutí časové lhůty šípky přecedíme, případně přepasírujeme přes plátno a vymačkáme. Svaříme vodu s cukrem – čím více cukru a méně vody, tím bude likér sladší a hustší. Připravíme si tedy takovou konzistenci, jakou od výsledného produktu požadujeme.
Cukrový sirup necháme zchladnout – měl by mít teplotu pod 40 stupňů, v opačném případě bychom ničili vitamín C, který je v šípcích hojně obsažený. Následně jej přilijeme k vymacerované šípkové tekutině. Promícháme a přes plátno nalijeme do vhodné uzavíratelné nádoby.

Pokud jej vydržíme půl roku nekonzumovat, krásně se rozleží a získá ještě lepší chuť. Je však možné pít jej ihned, chutná báječně. Šípkový likér uchováváme ideálně v chladu a temnu.

K čemu je šípkový likér dobrý: posílí obranyschopnost těla, ničí viry a bakterie, je prevencí nachlazení i chřipek, hravě si poradí se záněty močového měchýře a také skvěle chutná.

Veškeré recepty připravujeme v domácích spotřebičích značky Sencor, která je naším partnerem pro tato videa.

Nezapomeňte využít jedinečné akce na vánoční předplatné magazínu Bylinky revue, ke kterému od nás dostanete krásné dárky zdarma! Tato akce potrvá už jenom pár dní. Více informací najdete ZDE.

BR-akce-vanoce17

ZDARMA: Kalendář Bylinky revue 2018

kalend-LR3

ZDARMA: Zdravé recepty
ZR 12 titulka 400

(Kalendář zdarma platí pro nové předplatitele nebo do vyprodání zásob)